Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Wskazania do fizjoterapii podczas ciąży

Ciąża to nie choroba, jednak fizjologiczne zmiany, które zachodzą w organizmie mogą prowadzić do rozmaitych dolegliwości. Niektóre kobiety w ciąży czują się świetnie, a inne potrzebują dodatkowego wsparcia, które będzie zapobiegać pojawianiu się objawów bólowych, w tym bóli bioder, czy kręgosłupa. Warto poznać wskazania do fizjoterapii podczas ciąży. Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?

fizjoterapia uroginekologiczna kraków

Spis treści:

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Zadbaj o siebie i malucha w ciąży i połogu!

Jeżeli chcesz umówić się na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego, zrobisz to bezpośrednio przez nasz system rezerwacji.

Fizjoterapia w ciąży – kiedy jest potrzebna?

W ciele kobiety w okresie ciąży wiele się zmienia, a w związku z tym mogą pojawić się różnego rodzaju dysfunkcje, a także problemy z układem ruchu. Dolegliwości bólowe pojawiają się bardzo często. Związane są także z tym, że organizm kobiety nie jest na ciążę dobrze przygotowany. Na pewno kobiety, które stronią od aktywności fizycznej czy mają sporą nadwagę borykają się z problemami w czasie ciąży. Jednak dotyczy to wielu kobiet, gdyż w czasie ciąży dochodzi do zmiany środka ciężkości, a znaczny przyrost brzucha sprawia, że kręgosłup nie może zaadaptować się do nagłych zmian, co skutkuje bólem. Pojawiające się bóle krzyża, stawów, pleców, a także pośladków związane są z dysbalansem mięśni brzucha, a także rozluźnieniem mięśni dna miednicy. W konsekwencji może pojawić się nietrzymanie moczu, kobieta może odczuwać ból w czasie stosunku, uczucie zwiększonego ciśnienia w kroczu. Ponadto dochodzi do rozejścia spojenia łonowego czy też rozstępu mięśnia prostego brzucha. W takich przypadkach może pomóc specjalista fizjoterapii uroginekologicznej. Kobieta, która się na nią nie zdecyduje będzie prawdopodobnie borykać się z problemami natury psychicznej, ale i sprawnością fizyczną w ciąży. Ponadto zaniedbanie fizjoterapii w ciąży może spowodować, że dysfunkcje wpłyną na powstanie defektów estetycznych, które będą bardzo trudne do zniwelowania. 

Łagodzenie bólu i niwelowanie obrzęków, czyli wskazania do fizjoterapii w ciąży

Jeśli pojawiły się już pierwsze dolegliwości bólowe w ciąży, to nie ma na co czekać i warto udać się do fizjoterapeuty. Początek ciąży może nie zwiastować późniejszych problemów, bowiem do największych zmian fizjologicznych dochodzi w drugim trymestrze ciąży. Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty? Pomoże złagodzić ból, gdyż odpowiednio zdiagnozuje problem, a następnie wdroży właściwe postępowanie terapeutyczne. Fizjoterapeuta może zająć się także obrzękami występującymi u ciężarnej i wykonać odpowiedni, bezpieczny masaż. Dzięki niemu kobieta może pozbyć się obrzęku nóg, poprawić przepływ krwi, zatem również komfort codziennego życia. 

Chcesz dowiedzieć się, jakie ćwiczenia powinnaś wykonywać w ciąży? Udaj się do fizjoterapeuty

W czasie ciąży bardzo ważne jest wzmacnianie mięśni Kegla. Będą one potrzebne w czasie porodu, ale również to one odpowiadają za trzymanie moczu. Ponadto praca nad nimi pozwala uzyskać też większą satysfakcję z życia seksualnego zarówno w ciąży, jak i po ciąży. Udając się na fizjoterapię, możesz nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również poznać ćwiczenia, które możesz wykonywać samodzielnie w domu. Fizjoterapeuta dobierze ich rodzaj i intensywność, gdyż muszą być bezpieczne. W przypadku ciąży niezagrożonej aktywność fizyczna jest korzystna. Nie tylko poprawia krążenie, ale również dotlenienie zarówno kobiety spodziewającej się dziecka, jak i dziecka w jej łonie. Wykonując ćwiczenia przy asyście fizjoterapeuty czy zadane przez tego specjalistę, ciężarna zadba o większą elastyczność swojego ciała, a także wpłynie na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się rozstępów. Fizjoterapeuta może wykonać również masaż przeciw rozstępom. Pracując w czasie ciąży z fizjoterapeutą, kobieta ma szansę na szybszą regenerację po urodzeniu dziecka. Zatem jeżeli chcesz zadbać o swoje ciało odpowiednio w czasie połogu, to zapisz się do fizjoterapeuty już w ciąży. Udzieli Ci wielu cennych wskazówek, które pomogą Ci dojść do formy sprzed ciąży.   

Jak powinna być dobierana aktywność fizyczna w ciąży?

Jeżeli ciąża nie jest zagrożona, to warto być aktywną w czasie ciąży. Oczywiście rodzaj aktywności musi być odpowiednio dobrany do ogólnej sprawności kobiety, jej masy ciała, a także przebiegu ciąży. Dlatego bardzo ważne jest znalezienie fizjoterapeuty, który specjalizuje się w pracy z ciężarnymi. Ponieważ zmienia się postawa ciała kobiety, odmienny jest też sposób poruszania się, co prowadzi do obciążenia stawów, mięśni, więzadeł, a także innych struktur miękkotkankowych. Zadaniem fizjoterapeuty jest dobranie odpowiednich metod postępowania w oparciu o wiedzę i posiadane doświadczenie. Trafiając do specjalisty fizjoterapii dla kobiet w ciąży, nie musisz obawiać się, że aktywność zostanie niewłaściwie dobrana, czy że źle zostanie dobrane obciążenie, czyli ilość powtórzeń. Fizjoterapeuta pomoże Ci również zmniejszyć dolegliwości bólowe na co dzień nie tylko poprzez ćwiczenia, ale również edukując w zakresie przyjmowania odpowiedniej postawy ciała, czy najlepszej pozycji w czasie snu.

Co obejmuje fizjoterapia w ciąży? Poznaj metody pracy fizjoterapeuty w przypadku dolegliwości bólowych

Fizjoterapeuta wykorzystuje rozmaite metody terapii w ciąży, które są całkowicie bezpieczne. Można wśród nich wymienić kinesiotaping, czyli stosowanie specjalnych taśm, które mają za zadanie uśmierzyć ból, a także zapobiec jego ponownemu pojawianiu się. Pomaga zwalczyć silny ból kręgosłupa, nawet ten promieniujący. W ten sposób można poprawić również mikrokrążenie krwi i limfy. Do innych metod stosowanych na uśmierzenie bólu zalicza się ćwiczenia oddechowe. Dzięki ćwiczeniom oddechowym można wzmocnić mięśnie oddechowe, co będzie bardzo ważne w czasie porodu. Takie ćwiczenia zwiększają pojemność życiową płuc, zwiększają ruchomość przepony oraz stawów klatki piersiowej. Ćwiczenia mogą odbywać się poprzez wykonywanie określonej sekwencji wdechów i wydechów, a także z użyciem rozmaitych przyborów. Tutaj można wymienić ćwiczenia takie jak dmuchanie na chusteczkę, czy dmuchanie w słomkę  umieszczoną w butelce z wodą aż pojawią się pęcherzyki powietrza. Ćwiczenia w wodzie także są praktykowane, bo są one polecane przy wszelkiego rodzaju problemach z narządami ruchu, deformacjach czy wadach postawy. Ponadto fizjoterapeuta stosuje ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i przeciwzakrzepowe. Oczywiście nie w każdym przypadku wykorzystywane są te same metody i są one dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb kobiety ciężarnej. Warto podkreślić, że ćwiczenia w basenie są jedynym sportem, który przy braku przeciwwskazań zdrowotnych można uprawiać aż do końca trzeciego trymestru. Takie ćwiczenia warto wykonywać w przydomowym czy domowym mini basenie, bo wtedy ma się pewność zachowania warunków sanitarnych. Są to ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy i redukujące ból pleców. Ponadto są to ćwiczenia pomagające w zachowaniu odpowiedniej postawy i równowagi. Są dopasowane do sprawności, ale i trymestru ciąży. W ćwiczeniach rozciągających bardzo przydają się piłki. Taki rodzaj aktywności świetnie przygotowuje do samego porodu. Wśród popularnych ćwiczeń wzmacniających można wymienić szerokie przysiady i szerokie przysiady z wspięciem na palce. 

Nie zawsze dolegliwości bólowe muszą być wskazaniem do udania się do fizjoterapeuty zajmującego się kobietami w ciąży. Dzięki zadbaniu o wzmocnienie mięśni i uelastycznienie ciała można lepiej przejść łagodniej przez cały okres ciąży od pierwszego do trzeciego trymestru. Fizjoterapeuta może uczulić na to, jakich błędów nie popełniać, a także jakich aktywności nie należy podejmować. Dzięki odpowiedniej fizjoterapii w ciąży zdrowsza będzie nie tylko przyszła mama, ale również jej dziecko. 

5/5 - (na podstawie 1 ocen)

Dodaj komentarz