Młodzi rodzice opisują ten czas jako wypełniony głośnym płaczem i bezradnością w zaspokojeniu potrzeb maluszka. Kolki u niemowlaka podporządkowują sobie życie codzienne i emocje całej rodziny. Jest jednak nadzieja, że sytuację można załagodzić lub całkowicie z niej wyjść – bez konieczności czekania do ukończenia przez dziecko 3. miesiąca życia.
Kropelki sprowadzane z niemieckich aptek, termofory wypełnione pestkami wiśni, owijanie niemowlęcia muślinową chustą i bujanie go przy dźwięku jednostajnego szumu – to sposoby na kolkę, praktykowane w wielu polskich domach. Działają doraźnie, nie zawsze docierając do (enigmatycznego) źródła problemu.
- Objawy i przyczyny kolki
- Kiedy do osteopaty?
- Przebieg wizyty u osteopaty
- Niemowlęta po wizycie mniej płaczą i lepiej śpią
Objawy i przyczyny kolki
Znamy objawy kolki, opisane jako „zasada trzech”. Jeśli dziecko płacze ciągle co najmniej przez 3 godziny, ataki płaczu występują nie mniej niż 3 razy w tygodniu, a sytuacja trwa od 3 tygodni, z wysokim prawdopodobieństwem noworodek cierpi na kolkę. Oczywiście kolka może występować codziennie, a maluch płakać „tylko” przez dwie godziny. Ocena sytuacji zależy od intuicji rodziców i kompetencji lekarza.
Gdzie szukać przyczyn? Badacze, z niemożności całkowitego wniknięcia w świadomość „nowego” człowieka, upatrują ich w niedojrzałości układu pokarmowego – jako że dzieci kolkowe często prężą się, czerwienieją na buzi, zaciskają piąstki, podkurczają nóżki i wypuszczają gazy. Zachowują się, jakby miały trudności z wypróżnieniem.
Kiedy do osteopaty?
Na wizytę u osteopaty można się udać nawet z kilkudniowym dzieckiem. W niektórych krajach znana jest praktyka, iż specjaliści odwiedzają maluchy na oddziałach noworodkowych, w pierwszych dwóch dobach ich życia[1]. Jest to wygodne dla rodziców i pomocne dla dziecka.. Jeśli profesjonalista „ustawi” odpowiednie układy malucha wcześniej, być może uda się uniknąć kolki i problemów związanych z napięciem mięśniowym. Te mogą wystąpić zwłaszcza po trudnym porodzie.
Przebieg wizyty u osteopaty
Chcąc poznać źródło i objawy problemów, osteopata przeprowadza wywiad z rodzicami dziecka. Pyta o jedzenie, zachowanie maluszka, codzienną rutynę. Następnie stosuje techniki osteopatyczne, które mają na celu naprawić problem u źródła. To pobudzanie do pracy odpowiednich narządów i układów, za pomocą delikatnej terapii manualanej. Zdarza się, że noworodki i niemowlęta pod wpływem oddziaływania terapeutycznego zasypiają.
Niemowlęta po wizycie mniej płaczą i lepiej śpią
Terapia osteopatyczna w leczeniu kolek ma uzasadnienie naukowe. Badanie przeprowadzone przez Clive’a Haydena z bristolskiej kliniki Churchdown Osteopaths i Brendę Mullinger z European School of Osteopathy z Maidstone wykazało pozytywny wpływ stosowania technik osteopatycznych u noworodków[2]. 28 dzieci z kolką podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich uczestniczyła w terapii (prowadzonej przez tego samego osteopatę, autora badania), druga stanowiła grupę porównawczą. Rodzice z dziećmi zgłaszali się co tydzień, by dostarczyć informacji na temat spania, jedzenia, płaczu i innych zachowań maluszków.
Rodzice dzieci uczęszczających na terapię osteopatyczną po 4 tygodniach zadeklarowali znaczącą zmianę w samopoczuciu noworodków. Ilość czasu, który spędzały dotąd na płaczu zmalała aż o 63% (w grupie porównawczej o 23%), poprawiła się również jakość snu dzieci – o 11% (w grupie bez terapii osteopatycznej o 2%). Co za tym idzie, niemowlęta z grupy pierwszej wymagały mniejszej atencji opiekunów w pierwszych tygodniach życia.
Umów się do osteopaty
Lekarze, przyjaciele, doświadczeni rodzice – wielu z nich mówi, że z kolki trzeba po prostu przeczekać. Jak wiele byś dał/a, by po kolejnej nerwowej godzinie ukrócić ból dziecka i zaznać chwili wytchnienia? Wizyta u osteopaty może przynieść Twojej rodzinie wiele dobrego: pomoże dziecku harmonijnie i prawidłowo się rozwijać, a Tobie zapewni spokój o jego zdrowie samopoczucie.
UMÓW WIZYTĘ ONLINE
Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!
[1] https://www.mybaba.com/how-do-osteopaths-treat-colic/
[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388105001350?via%3Dihub#!
Czy moje dziecko ma asymetrię? Obserwacja w warunkach domowych i u osteopaty
Przyczyn asymetrii może być wiele i nie zawsze są od nas zależne, jak pozycja malucha w łonie matki czy trudny poród. Jak pomóc maluszkowi w utrzymywaniu prawidłowej postawy i w…
Nieutulony płacz niemowlaka. Jak pomóc maluszkowi (i sobie)?
Zanim młodzi rodzice nauczą się rozpoznawać rodzaje płaczu swojego dziecka, mijają długie tygodnie. Co w przypadku, gdy płacz jest ciągły, trudny do ukojenia, zaburzający codzienne funkcjonowanie? W rozwiązaniu problemu pomoże……