Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Złamanie wyrostka rylcowatego kości promieniowej

Złamanie wyrostka rylcowatego kości promieniowej

Przyczyną złamania może być uraz bezpośredni, np. uderzenie lub uraz pośredni, np. upadek na wyprostowaną rękę. Jeśli zdjęcie rentgenowskie nie wykaże większego przemieszczenia odłamów, wówczas wystarczy unieruchomić złamanie w opatrunku gipsowym na okres ok: 4 tygodni. W przypadku odłamania dużego fragmentu wyrostka rylcowatego, szczelina złamania wkracza do stawu. Takie złamanie musi być dokładnie nastawione. Uzyskujemy to przez ucisk boczny odłamów z obu stron przy równoczesnym wyciągu za palce. Unieruchomienie śródstawowego złamania wyrostka rylcowatego kości promieniowej powinno być dłuższe /ok. 6-tygodniowe/. Po zdjęciu opatrunku gipsowego wskazane są wczesne ruchy czynne.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Rehabilitacja po złamaniu wyrostka rylcowatego kości promieniowej

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!


Złamanie Smitha – złamanie nadgarstka

Złamanie Smitha - złamanie nadgarstka

Złamania Smitha doznają osoby, które padając podpierają się grzbietową powierzchnią ręki. Kość promieniowa ulega złamaniu na podobnej wysokości jak w złamaniu Collesa. Odłam obwodowy przesunięty jest dogłowowo i w kierunku…

Złamanie kości promieniowej Essex-Lopresti

Złamanie kości promieniowej Essex-Lopresti

Jest to złamanie szyjki kości promieniowej, często ze złamaniem głowy kości promieniowej z równoczesnym zwichnięciem głowy kości łokciowej w stawie promieniowo-łokciowym dalszym. Przyczyną tego uszkodzenia jest najczęściej upadek na wyprostowaną…

Złamanie dalszego odcinka kości łokciowej

Złamanie dalszego odcinka kości łokciowej

Bezpośrednie uderzenie w dalszą 1/3 obwodową kości łokciowej lub rzadziej upadek na wyprostowaną rękę mogą doprowadzić do złamania na tej wysokości. Często złamanie współistnieje z rozerwaniem stawu promieniowo-łokciowego dalszego. Jest…

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka

Złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka

Częstą przyczyną złamania kości łódeczkowatej nadgarstka jest upadek na wyprostowaną rękę przy równoczesnej rotacji zewnętrznej przedramienia. Złamanie występuje na trzech różnych poziomach: Złamanie guzka jest złamaniem pozastawowym i najczęściej nie…

5/5 - (na podstawie 3 ocen)

Dodaj komentarz