Centrum Fizjoterapii i Osteopatii, ul. Limanowskiego 15, Kraków

Fizjoterapia a bóle głowy

ból głowy

Istnieje kilkaset rodzajów samoistnych i wtórnych bólów głowy. Mogą być tępe, pulsujące, rozsadzające. Mogą im towarzyszyć światłowstręt, nudności, wymioty, zawroty głowy, uczucie lęku.

Źródłem bólu głowy bardzo często jest stres, niezdrowy tryb życia i nieprawidłowe odżywianie. Dolegliwości pojawiają się również przy zwiększonym napięciu mięśni, zaburzeniach czynności oddechowych lub dysfunkcjach naczyniowych. Bóle głowy mogą być związane z silnym zmęcze­niem, głodem, wyczerpaniem psychicznym, ale mogą też wynikać z problemów z krąże­niem mózgowym, ze zmian naczyniowych czy schorzeń innych narządów, takich jak ucho środkowe, zatoki przynosowe, czy kręgosłup. Ból głowy może być też efektem ubocznym zażywania niektórych leków. Nagminnie pojawia się podczas zapalenia zatok. Bywa też objawem innej poważnej choroby.

Bóle głowy mogą występo­wać samoistnie, ale mogą też sygnalizo­wać wiele innych schorzeń, czasem nawet groźnych dla życia, a to oznacza, że jeśli się utrzymują przez dłuższy czas, mają charakter nawracający, konieczna jest wizyta u lekarza i badania diagnostyczne w celu wykluczenia lub potwierdzenia na przykład nadciśnienia tętniczego, zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych, zapalenia zatok, czy guza mózgu.

Kluczowym elementem skutecznej terapii jest określenie rodzaju bólu, jego przyczyny oraz opracowanie indywidualnego planu postępowania fizjoterapeutycznego, który zmniejszy zarówno jego częstotliwość, jak i intensywność.

Bólu głowy, szczególnie na­wracającego, nie można lekceważyć, baga­telizować i „rozbrajać” kolejną tabletką prze­ciwbólową. Jeśli dolegliwość powtarza się, utrudnia codzienne funkcjonowanie, wizyta u lekarza jest po pro­stu niezbędna – nie jest dowodem paniki, ale świadczy o racjonalnym i odpowiedzialnym podejściu do własnego zdrowia.

Spis treści:

Cierpisz na bóle głowy? Poznaj rodzaje, przyczyny, objawy oraz sposoby radzenia sobie z bólami głowy.

Rodzaje bólów głowy

International Headache Society opisuje kilka kategorii bólu głowy, w tym:

  • Napięciowe bóle głowy;
  • Migrena i klaster;
  • Nerwobóle czaszkowe;
  • Wtórne bóle głowy spowodowane stanem podstawowym, takim jak uraz, gorączka, choroba zakaźna, zaburzenia zatok lub w rzadkich przypadkach nowotwów.

Bóle głowy są częstym zjawiskiem u osób ze znanymi chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, udar lub urazowe uszkodzenie mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego. Większość bólów głowy jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie, chociaż silne bóle głowy, które często się powtarzają, mogą wpływać na zdolność wykonywania codziennych czynności i obniżać jakość życia.

Napięciowe bóle głowy

Napięciowe bóle głowy, związane z nieodpowiednim napięciem mięśni, są najczęstszym rodzajem bólów głowy u dorosłych. Mogą być wynikiem problemu z szyją lub szczęką, wady postawy, zmęczenia lub stresu.

Problem dotyczący szyi, głowy lub szczęki – taki jak uraz lub zapalenie stawów – może prowadzić do napięcia mięśni z tyłu głowy i zwiększonego nacisku na nerwy twarzy i czaszki. Z kolei nieprawidłowa postawa może powodować przepracowanie tych mięśni, co wywołuje ból głowy.

Ból napięciowy zwykle zaczyna się z tyłu głowy i rozprzestrzenia się na czubek czaszki i oczy. Możesz odczuwać nasilenie bólu twarzy wzdłuż policzków w pobliżu kości szczęki (dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego). Osoby doświadczające tego rodzaju bólu głowy często opisują ucisk, uczucie szarpania za włosy lub noszenia ciasnej czapki. Bóle głowy mogą się nasilać w określonych pozycjach – takich jak siedzenie przy biurku – i łagodzą się podczas odpoczynku.

Ból z tyłu głowy

Ból z tyłu głowy – zlokalizowany jest u pod­stawy czaszki. Może mieć wiele przyczyn, ale najczęściej spowodowany jest urazami i prze­ciążeniami w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz nadciśnieniem tętniczym. W tym drugim przypadku zwykle występuje rano, po prze­budzeniu. Czasem (choć rzadko) ten rodzaj bólu może wskazywać na rozwijający się guz mózgu umiejscowiony w części potylicznej lub na migrenę podstawną.

Ból głowy z prawej lub z lewej strony

Ból głowy z prawej lub z lewej strony – ból z jednej strony głowy jest charakterystyczny dla migreny lub klasterowego bólu głowy. Czasem jego przyczyną może być prze­ciążenie i napięcia w obrębie prawego lub lewego barku, do jakich dochodzi wskutek nieprawidłowej postawy, np. w pracy, pod­czas zbyt intensywnych ćwiczeń czy niepra­widłowo wykonywanych prac fizycznych.

Ból głowy w skroniach

Ból głowy w skroniach – najczęściej to­warzyszy migrenie lub jest objawem napię­ciowego bólu głowy. Wtórnie związany jest z urazami głowy i szyi, chorobami naczyń krwionośnych, zakażeniami bakteryjnymi, wi­rusowymi, ale też guzami mózgu.

Ból głowy z przodu w okolicach czoła

Ból głowy z przodu w okolicach czoła – najbardziej charakterystyczny jest dla mi­greny i napięciowego bólu głowy, ale może również sygnalizować zapalenie zatok obocz­nych nosa (wtedy mówi się o zatokowym bólu głowy).

Fizjoterapia a migrena

Migreny są zaburzeniem równowagi chemicznej w mózgu, więc osoby dotknięte tym schorzeniem są kierowane przede wszystkim do neurologa.

Techniki fizjoterapeutyczne, takie jak terapia manualna, służą radzenia sobie z nieprawidłowym napięciem mięśni lub wadami postawy, więc dla osób zmagających się z bólem migrenowym niezalecana jest fizjoterapia. Jednak zdarza się, że dany pacjent jest przekonany, iż cierpi na migrenę lub klaster, kiedy w rzeczywistości źródło bólu tkwi w niewłaściwej postawie lub napięciu mięśni spowodowanym stresem.

Jak może pomóc fizjoterapia w przypadku napięciowego bólu głowy?

Twój fizjoterapeuta przeprowadzi dokładne badanie, które obejmuje przegląd Twojej historii zdrowia. Zada Ci pytania i przeprowadzi testy, aby określić najbardziej prawdopodobną przyczynę bólu głowy. Jeśli – co jest bardzo prawdopodobne – ból głowy ma podłoże napięciowe, można mu przeciwdziałać fizjoterapią.

Fizjoterapeuta może poprosić Cię o:

  • Opisanie poprzednich urazów szyi, głowy lub szczęki;
  • Opisanie lokalizacji, natężenia i zachowanie bólu i innych objawów;
  • Narysowanie obszarów bólu na schemacie ciał

Ponadto fizjoterapeuta:

  • Wykona testy napięcia i siły mięśni;
  • Zbada Twoją postawę podczas siedzenia, stania i wykonywania różnych czynności;
  • Zmierzy zakres ruchu szyi, ramion i innych części ciała;
  • Skorzysta z terapii manualnej, aby ocenić ruchomość stawów i mięśni szyi.

Jeśli okaże się, że cierpisz bóle głowy związane ze napięciem mięśni, fizjoterapeuta będzie współpracował z Tobą, aby opracować plan leczenia. Jeśli masz inny rodzaj bólu głowy – taki jak ból zatokowy, migrenę lub klasterowy ból głowy – specjalista zapewni edukację i terapię, które są najskuteczniejsze w połączeniu z innymi terapiami, takimi jak leczenie farmakologiczne. Twój fizjoterapeuta może skierować Cię do innego pracownika służby zdrowia w celu dalszego leczenia.

Sesje fizjoterapii mogą pomóc:

  • Poprawić ruchomość szyi. Fizjoterapeuci stosują specjalistyczną technikę zwaną terapią manualną, aby zwiększyć zakres ruchu i złagodzić ból oraz rozciągnąć mięśnie karku;
  • Zwiększyć siłę mięśni Fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń zwiększających siłę mięśni, które pomagają ustabilizować górną część pleców i szyję, poprawiają postawę i wytrzymałość oraz ułatwiają siedzenie lub stanie przez dłuższy czas bez dyskomfortu;
  • Poprawić postawę. Drobne zmiany w życiu codziennym mogą spowodować znaczną poprawę postawy i zniwelować ból głowy.
  • Redukować Silny stres może zwiększać napięcie mięśni ramion i szyi, co przyczynia się do bólów głowy. Fizjoterapeuta może pomóc w opracowaniu planu ćwiczeń lub regularnej aktywności fizycznej, aby zmniejszyć stres i napięcie mięśni.

Fizjoterapeuta może również udzielić porad dotyczących sposobów zapobiegania niektórym częstym przyczynom bólów głowy i radzenia sobie z nimi, koncentrując się na różnych aspektach stylu życia. Porady fizjoterapeuty mogą obejmować:

  • Jak utrzymać odpowiednią postawę w czasie pracy biurowej. Unikaj pracy z opuszczoną głową przez długi czas oraz często rozciągaj się i zmieniaj pozycje.
  • W jakie pozycji powinno się spać. Złe pozycje do spania mogą nadwyrężać szyję. Fizjoterapeuta może doradzić, jaki rodzaj poduszki będzie dla Ciebie najlepszy.
  • Jak powinieneś się rozluźniać. Nauka rozpoznawania, kiedy jesteś spięty, jest ważnym elementem fizjoterapii napięciowych bólów głowy. Fizjoterapeuta może pokazać Ci szereg technik relaksacyjnych, które mogą Ci w tym pomóc.

Fizjoterapeuci będą w stanie określić, czy problemy z tkankami miękkimi w szyi powodują bóle głowy. W takim przypadku możesz skorzystać ze specjalistycznej fizjoterapii przy bólach głowy szyi, która może obejmować takie techniki, jak manipulacja, ćwiczenia funkcjonalne i rehabilitacyjne, ocena i korekta postawy, terapia relaksacyjna, masaż i mobilizacja.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE

Ból głowy? Jest na to sposób!

Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!


Fizjoterapia a zawroty głowy

Fizjoterapia a zawroty głowy

Zawroty głowy to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy wielu osób, niezależnie od wieku. Gdy pojawiają się często mogą wykluczać z codziennej aktywności a także być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli więc cierpisz…

Osteopatia – lek na migrenę

ból głowy migrena osteopatia

Migrena jest chorobą przewlekłą. Na nawracające, uporczywe bóle głowy nie wynaleziono dotąd lekarstwa, choć według szacunków może cierpieć na nie nawet niemal 20 proc. populacji. Migrena jest chorobą kojarzoną głównie…

5/5 - (na podstawie 1 ocen)

Dodaj komentarz