Bóle odcinka szyjnego to częsta dolegliwość. Odczuwamy je w okolicy potylicy, górnej części odcinka piersiowego kręgosłupa oraz szczęki. Ból szyi może promieniować na obszar barek, czy łopatek. Bólowi mogą towarzyszyć szumy uszne, pogorszenie wzroku, czy też drętwienie oraz mrowienie w kończynach górnych. Co powinniśmy zrobić, gdy boli nas odcinek szyjny kręgosłupa? Koniecznie powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Określi on, co jest przyczyną bólu szyi oraz podejmie odpowiednią terapię.
Spis treści:
- Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa – przyczyny
- Fizjoterapia przy bólach odcinka szyjnego kręgosłupa- terapia manualna
- Metoda McKenziego na kręgosłup szyjny- ćwiczenie tzw. szuflada
- Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP)
Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa – przyczyny
Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa są niezwykle uciążliwe. Dotykają one znaczną część populacji. Częstotliwość występowania dolegliwości wzrasta wraz z wiekiem, aczkolwiek coraz częściej dotyka ona również ludzi młodych. Można powiedzieć, że ból szyi stał się chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Do najczęstszych przyczyn należą:
- urazy np. kontuzja whiplash (smagnięcie biczem);
- zmiany zwyrodnieniowe;
- dysfunkcje mięśniowo-powięziowe;
- guzy;
- wady wrodzone;
- dolegliwości reumatoidalne;
- infekcje;
- złe nawyki.
Rozpoznanie przyczyny bólu odcinka szyjnego jest niezwykle ważne w dalszym leczeniu. Przy bólach odcinka szyjnego kręgosłupa zaleca się przede wszystkim zwrócenie większej uwagi na szkodliwe nawyki, jak na przykład brak przerwy podczas pracy przy komputerze, zła pozycja podczas siedzenia, spania, czy zbyt mały ruch w ciągu dnia lub jego całkowity brak.
Fizjoterapia przy bólach odcinka szyjnego kręgosłupa- terapia manualna
Terapia manualna polega na przeprowadzaniu różnych zabiegów mających na celu przywrócenie równowagi w zaburzonych częściach ciała oraz zmuszenia go do uruchomienia procesu zdrowienia. Ciało posiada bowiem mechanizmy samoleczenia. Techniki terapii manualnej oraz odpowiednie ćwiczenia fizyczne skutecznie wspomagają leczenie. Zanim fizjoterapeuta podejmie jakiekolwiek kroki, przeprowadza on z nami dokładny wywiad oraz badania manualne. Po znalezieniu przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa lub ograniczeń ruchowych dobiera on odpowiednią terapię.
Metoda McKenziego na kręgosłup szyjny- ćwiczenie tzw. szuflada
Metoda McKenziego ma pomóc nam radzić sobie z bólem poprzez różnego rodzaju ćwiczenia. Ćwiczenia te możemy wykonywać sami w domu. Na początku powinniśmy jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Pomogą one nam szybko zredukować ból oraz normalnie funkcjonować w życiu codziennym. Jednym z ćwiczeń, jakie możemy wykonywać w przypadku bólu szyi jest tzw. szuflada. Ćwiczenie wykonuje się w pozycji siedzącej. Polega ono na cofaniu brody i utrzymywaniu jej w tej pozycji przez kila sekund. Ćwiczenie pomaga rozluźnić mięśnie podpotyliczne oraz poprawia sprawność odcinka szyjnego. Metoda McKenziego wyczula na właściwe nawyki w życiu codziennym. Specjalista zwraca uwagę na utrzymanie właściwej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności tj. siedzenie, dźwiganie, chodzenie, czy też spanie. Wyrobienie odpowiednich nawyków oraz właściwa postawa ciała pozwolą na zmniejszenie bólu.
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP)
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe to bardzo powszechna technika fizjoterapii, która przynosi natychmiastową ulgę. Poddając się RMP możemy liczyć na:
- zmniejszenie bólu;
- większą swobodę ruchu;
- poprawę postawy ciała;
- relaks.
Rozluźnienie mięśniowo-powięziowe to technika bezbolesna oraz nieinwazyjna. Fizjoterapeuci często łączą ją z suchym igłowaniem (jeśli odkryją punkty spustowe), ćwiczeniami oraz taśmami.
Sucha igłoterapia
Sucha igłoterapia stosowana jest, aby poprzez nakłucie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych wyeliminować uciążliwy ból. W tym celu do mięśni wprowadzana jest cienka igła akupunkturowa. Dzięki temu dochodzi do rozluźnienia napiętych mięśni. Sucha igłoterapia jest niezwykle skuteczną oraz bezpieczną metodą. Zdarza się, że ból mija już po pierwszym zabiegu. Mimo wszystko zaleca się kilka sesji w kilkudniowych odstępach. Powinniśmy ją stosować równolegle z innymi zabiegami oraz ćwiczeniami rehabilitacyjnymi.
Ruchy manipulacyjne i mobilizujące
Manipulacja zwana również „nastawianiem” kręgosłupa to jeden z najstarszych zabiegów leczniczych. Często towarzyszy jej charakterystyczny trzask. Dzięki tej technice natychmiast zostaje przywrócona zdolność ruchowa, która była ograniczona przez dłuższy czas. Podobny efekt przynosi mobilizacja. Korzyści będą znacznie większe, jeśli połączy się je z odpowiednimi ćwiczeniami terapeutycznymi. Przy dysfunkcji szyi zaleca się również manipulację oraz mobilizację segmentów piersiowych.
Neuromobilizacja
Przy promieniujących bólach odcinka szyjnego kręgosłupa zalecana jest neuromobilizacja. Ta forma terapii manualnej umożliwia pracę bezpośrednio na tkance nerwowej. Usprawnia ona ruchomość oraz ślizg nerwów względem otaczających je tkanek. Neuromobilizacja dotyczy bardzo ważnej i wrażliwej tkanki człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do niej, dokonać odpowiednich badań. Podczas stosowania tej techniki nie powinniśmy odczuwać bólu. Możliwe jest wystąpienie delikatnego mrowienia lub przepływu ciepła. W razie dużego bólu fizjoterapeuta powinien przerwać neuromobilizację lub na nowo dostosować intensywność techniki.
Zadaniem fizjoterapeutów jest określenie przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, ustalenie odpowiedniej terapii oraz zwrócenie uwagi na nawyki, które przyczyniają się do bólu oraz ograniczenia ruchu. Specjalista skupia się na poprawie stanu osłabionych mięśni oraz złagodzeniu bólu. W tym celu korzysta z zabiegów tj. elektroterapia, światłolecznictwo, czy też leczenia manualnego. W terapii niezwykle ważna jest autoterapia. Polega ona na samodzielnym wykonywaniu ćwiczeń w domu oraz wyrobieniu sobie właściwej postawy ciała. Dzięki współpracy z fizjoterapeutą oraz wprowadzeniu jego rad w życiu codziennym możemy znacznie zredukować ból odcinka szyjnego kręgosłupa, a w idealnym przypadku nawet całkowicie go wyeliminować.
UMÓW WIZYTĘ ONLINE
Sprawdź wolne terminy w kalendarzu wizyt i umów się ze specjalistą już teraz!
Kończyny górne odgrywają niezwykle ważną rolę w codziennej aktywności każdej osoby. Gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe w ich obrębie często nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jedną z przyczyn ich…
Zaburzenia czucia to często występujące objawy neurologiczne, które mogą mieć różne przyczyny oraz dotykać różnych miejsc ciała człowieka. Niezależnie od tego, z czego wynikają są poważnym problemem, który wpływa negatywnie…
Złamania Smitha doznają osoby, które padając podpierają się grzbietową powierzchnią ręki. Kość promieniowa ulega złamaniu na podobnej wysokości jak w złamaniu Collesa. Odłam obwodowy przesunięty jest dogłowowo i w kierunku…
Upadek na wyprostowaną rękę może doprowadzić do przedniego zwichnięcia kości księżycowatej. Rozpoznanie tego uszkodzenia jest trudne. Opieramy się przede wszystkim na zdjęciach rentgenowskich wykonanych w pozycji a-p i bocznej. Na…
Czujesz mrowienie i drętwienie w okolicy kciuka i nadgarstka? Masz sztywne palce, przez co trudno Ci utrzymać długopis albo kubek w ręku? Ból nie opuszcza Cię nawet w nocy? To…
Jest to złamanie szyjki kości promieniowej, często ze złamaniem głowy kości promieniowej z równoczesnym zwichnięciem głowy kości łokciowej w stawie promieniowo-łokciowym dalszym. Przyczyną tego uszkodzenia jest najczęściej upadek na wyprostowaną…
Bezpośrednie uderzenie w dalszą 1/3 obwodową kości łokciowej lub rzadziej upadek na wyprostowaną rękę mogą doprowadzić do złamania na tej wysokości. Często złamanie współistnieje z rozerwaniem stawu promieniowo-łokciowego dalszego. Jest…
Częstą przyczyną złamania kości łódeczkowatej nadgarstka jest upadek na wyprostowaną rękę przy równoczesnej rotacji zewnętrznej przedramienia. Złamanie występuje na trzech różnych poziomach: Złamanie guzka jest złamaniem pozastawowym i najczęściej nie…
Przyczyną złamania może być uraz bezpośredni, np. uderzenie lub uraz pośredni, np. upadek na wyprostowaną rękę. Jeśli zdjęcie rentgenowskie nie wykaże większego przemieszczenia odłamów, wówczas wystarczy unieruchomić złamanie w opatrunku…